کد خبر : ۴۱۴
تاریخ انتشار : ۰۳ تير ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۶
آموزش دکوپاژ
چیزهایی که دیده نمی شوند ترسناک تر از چیزهایی هستند که دیده می شوند، این جمله آنقدر تکراریست که تبدیل به یک کلیشه بد شده است. هرچند نکته ای که مردم معمولا فراموش می کنند این است که برای نشان دادن اینکه چیز ترسناکی آنجاست مهارت هایی لازم است.

چیزهایی که دیده نمی شوند ترسناکتر از چیزهایی هستند که دیده می شوند، این جمله آنقدر تکراریست که تبدیل به یک کلیشه بد شده است. هرچند نکته ای که مردم معمولا فراموش می کنند این است که برای نشان دادن اینکه چیز ترسناکی آنجاست مهارت هایی لازم است.

تکنیکی که اینجا از فیلم Rabbit proof fence ساخته فیلیپ نویس نشان داده شده، مثالی عالیست از اینکه چطور ترس و هیجان را با نشان دادن هیچ خلق کنیم. کاراکترها مشغول فرار از دست کسی هستند که آنها را تعقیب می کند، که در این لحظه از فیلم با فاصله زیادی از آنها عقب افتاده است. نتیجتاً داستان می تواند جذابیت خود را از دست بدهد اما ما می خواهیم هیجان موجود را در سطح بالا نگه داریم تا تعقیب کننده نزدیک تر شود. نویس این ترس را به جای اینکه از طریق نشان دادن نمای نقطه نظر POV منتقل کند، به وسیله یک کلوزآپ از کاراکتر اصلی نشان می دهد. این نمای نقطه نظر، نمای مورد انتظار ما نیست. او به جنگل نگاه نمی کند، بلکه نگاه او به سمت بالا و شاخه های درختان است. نگاه او از یک درخت به درخت دیگر می پرد.
 
 
به دلایل غیر قابل توضیح این غیر منتظره و متشنج بودن نقطه نظر باعث می شود نگاه بازیگر به فضای خالی حس یک لحظه واقعاً وحشتناک را به مخاطب القا کند.
این که بخواهید عین این صحنه را باز سازی کنید، احتمال کمی دارد که نتیجه همان باشد اما نکات ضروری در اقتباس این تکنیک برای فیلمتان به این شرح است: باید در همان موضوع جاری فیلم یک کلوز-آپ خوب از ترس در چهره بازیگرتان بگیرید، این نما باید تقریبا بی حرکت باشد. دوربین نباید حرکتهای مدور یا تکانهای ظریف داشته باشد. دوربین را ثابت نگه دارید.
 
 
 
نمای نقطه نظر باید روی دست گرفته شود و زاویه این نما باید غیر منتظره باشد. اگر فیلمبرداری در یک شهر انجام می شود و تعقیب کننده پیاده است می توانید نگاه کاراکتر را به سمت علائم راهنمایی و رانندگی در خیابان جلب کنید. این کار در مخاطب ایجاد تشویش می کند و باعث می شود که مخاطب نداند اوضاع از چه قرار است، که این امر باعث ایجاد ترس در آنهاست.

منبع: Master Shots-Christopher Kenworthy

مترجم: فرانک مدنی

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: